مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

آشنایی با فایل های VMWARE

virtualization-vmware-logo

خوب توی مطلب قبلی در خصوص خود برنامه Vmware توضیحاتی را قرار دادم و حال نوبت به آشنایی با فایل های این برنامه قدرتمند رسیده است .

شاید الان خیلی از دوستان بگن که چی شده امروز چند تا مطلب را پشت سر هم قرار دادم ،خوب واقعیتش اینه که امتحانات تمام شده و کمی سرم خلوت شده ولازم دونستم کمی غیبتم را جبران کنم .

برخی از دوستان هم اشاراتی به این نکته داشته اند که منابع مطالب را در سایت منتشر کنم که باید در همین جا اعلام کنم که مطالب سایت تهیه خودم است و از سایت دیگری کپی نمی گردد .اکثر مطالب از کتابها و مقالاتی که مطالعه نموده ام استخراج و پس از ترجمه و به عبارتی قابل درک کردن برای دیگران دوستان در سایت قرار می دهم .

برخی از مطالب دیگر را نیز شاید دوستان در بولتن های خبری مشاهده کنند که اکثراً از جانب خودم و با توجه به همکاری که با آنها دارم منتشر می شوند و ممکن است پس از انتشار توسط سایتهای مربوطه در سایت بنده منتشر شوند که این کمی دوستان را به اشتباه انداخته بوده است .

خوب بریم سر اصل مطلب :

بطور کل تمامی فایل های ماشین های مجازی بصورت مجزا در مکانی که ماشین بر روی آن نصب شده است قرار می گیرد و بسته به وضعیتی که ماشین مجازی قرار دارد ممکن است برخی از این فایل های را مشاهده نکنید .

فایل های vmx:

این فایل ها جزو فایلهای پیکربندی ماشین مجازی می باشد و شما میتوانید در صورت تخصص در این امر ،نسبت به تغییر دادن تنظیمات آن اقدام نمائید.

درون این فایل تنظیماتی همچون Hardware configuration , Advanced power and resource settings , VMware tools options, Power management options قرار دارند.

لازم بتوضیح است که در نسخه های قدیمی VMWare شما این فایل را با پسوند CFG مشاهده خواهید کرد .

فایل های vswp:

این فایل همان Swap در لینوکس می باشد و در هنگاهی ایجاد می شود که ماشین مجازی ساخته شده از نظر RAM کم بیاورد و به عبارتی مقدار فیزیکی تخصیص داده شده برای آن کم باشد در آن هنگام سیستم یک فایل Swap ایجاد می کند و از آن بعنوان حافظه استفاده می کند .

فایل های nvram:

این فایل محل نگهداری تنظیمات Bios ماشی مجازی می باشد .نکته قابل توجه این است که این فایل در صورت پاک شدن ،در هنگام روشن شدن ماشین مجازی مجدد با تنظیمات پیش فرض ساخته خواهد شد.

فایل های log:

این فایل محل نگهداری وقایع اتفاق افتاده می باشد که با هر بار روشن شدن ماشین مجازی یک عدد از آن شاخته می گردد .

هر ماشین مجازی حدوداً 6 عدد از این فایل های را نگهداری می کند .

از این فایل ها برای مشاهده اشکالات استفاده و کاربرد زیادی را برای مدیران به همراه خواهد داشت .

فایل های vmtx:

در شرایطی ماشین مجازی به یک Template تبدیل می گردد که در آن شرایط فایل تنظیمات ماشین مجازی با این پسوند نمایش داده می شود .

فایل های vmdk:

این فایل در اصل همان هارد دیسک ماشین مجازی می باشد که حجم آن با حجم تخصیص داده شده یکی می باشد .

در Vmware های قدیمی این فایل با پسوند dsk نمایش داده می شود .

فایل های vmsd:

در هنگامی که از ماشین مجازی یک Snapshot تهیه می گردد ،اطلاعات آن در این فایل نگهداری می شود به عبارتی در صوتیکه Snapshot نداشته باشیم این فایل خالی می باشد .

فایل های vmsn: 

این فایل وضعیت Snapshot های در حال کار را ذخیره می کند .

فایل های vmss:

این فایل حاوی وضعیت متوقف شده و یا همان suspended شده ماشین مجازی می باشد.

در  vmware های قدیمی این فایل با پسوند std نمایش داده می شود .

فایل های vmem:

این فایل همان pagefile ماشین مجازی است که به عنوان یک پشتیبان برای حافظه اصلی vm بروی storage هاست ذخیره می شود.

این فایل فقط زمانی که vm روشن و یا در وضعیت suspended است و یا crash کرده است بوجود می آید.

فایل های vmtm:

در Vmware Workstation که دوستان از آن برای تمرین های خود استفاده می کنند دیده می شود که محل نگهداری اطلاعات VM Teamin می باشد .

فایل های vmxf:

این نوع فایل با پسوند vmxf حاوی فایل پیکربندی مکمل برای vm هایی که در یک team در vmware workstation قرار دارند. نکته قابل توجه اینست که اگر vm از یک team حذف شود نیز این فایل باقی می ماند و پاک نمی شود.

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *