مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

امنیت در ضمائم نامه های الکترونیکی چگونه ایجاد می شود؟

email-laptop-computer-marketing-ss-1920

ارسال فايل و ساير مستندات به عنوان فايل ضميمه همراه يک نامه الکترونيکی به امری متداول تبديل شده است . عليرغم تمامی مزايای و پتانسل های ويژگی فوق ، ضمائم نامه های الکترونيکی به يکی از منابع اصلی به منظور توزيع ويروس ، تبديل شده اند . استفاده کنندگان نامه های الکترونيکی ، می بايست در زمان بازنمودن فايل های ضميمه ، دقت لازم را داشته باشند.(ولو اينکه اين نوع ضمائم و نامه های الکترونيکی توسط افرادی ارسال می گردد که شما آنان را می شناسيد ).

چرا ضمائم نامه های الکترونيکی می توانند خطرناک باشند :
شايد اين سوال برای شما مطرح شده باشد که چرا ضمائم نامه های الکترونيکی می توانند خطرناک بوده و تهديدی در مقابل ايمن سازی اطلاعات باشند؟ . در اين رابطه به موارد زير اشاره می گردد :


 • – چرخش آسان نامه های الکترونيکی : چرخش و حرکت نامه های الکترونيکی بسيار ساده بوده و ويروس ها می توانند در مدت زمان کوتاهی تعداد زيادی از ماشين ها را آلوده نمايند . اکثر ويروس ها حتی به اين موضوع نياز نخواهند داشت که کاربران نامه های الکترونيکی را فوروارد نمايند . ويروس ها ، کامپيوتر کاربر را به منظور آگاهی از ليست آدرس نامه های الکترونيکی پويش نموده و به صورت اتوماتيک اقدام به ارسال پيام های آلوده برای هر يک از آدرس های موجود در دفترچه آدرس نامه های الکترونيکی ، می نمايند . مهاجمان از اين واقعيت ناگوار استفاده می نمايند که اکثر کاربران به نامه های ارسالی بهمراه ضمائم مربوطه از جانب هر شخص اعتماد می نمايند ( سوء استفاده از حسن اعتماد کاربران ) .
 • – برنامه های پست الکترونيکی ، سعی در تامين تمامی نيازهای کاربران می نمايند . تقريبا” هر نوع فايل می تواند به عنوان يک فايل ضميمه در نظر گرفته شود . بنابراين مهاجمان دارای آزادی عمل زيادی در خصوص نوع ويروس ها ، می باشند.

 • – برنامه های پست الکترونيکی دارای امکانات گسترده و متعددی در سطح لايه رابط کاربر می باشند . برخی از اين نوع برنامه ها ، امکان دريافت اتوماتيک ضمائم نامه های الکترونيکی را فراهم می نمايند. بدين ترتيب ، امکان آلودگی سيستم بدليل دريافت يک فايل ضميمه آلوده افزايش خواهد يافت .

مراحل لازم به منظور حفاظت خود و ساير افراد موجود در ليست دفترچه آدرس

 • دقت لازم در خصوص ضمائم ناخواسته حتی در مواردی که از هويت فرد ارسال کننده ، آگاهی لازم وجود داشته باشد. صرف اين که يک نامه الکترونيکی از طرف برادر ، دوستان و يا همکاران ارسال شده باشد ، به منزله ايمن بودن آنان نمی باشد . تعداد زيادی از ويروس ها قادر به “جعل” آدرس و نمايش آن به صورت يک پيام ارسالی توسط اشخاص ديگر می باشند . در صورت امکان و قبل از باز نمودن فايل ضميمه ، بررسی لازم در خصوص هويت فرد رسال کننده فايل ضميمه را انجام دهيد . در برخی موارد اين نوع نامه های الکترونيکی در ظاهری خيرخواهانه و اطلاع رسانی در خصوص ارائه يک محصول و يا Patch جديد ، مخاطبان خود را شکار می نمايند .فراموش نکنيم که توليد کنندگان نرم افزار ، هرگز patch و يا محصول جديد خود را از طريق نامه الکترونيکی ، ارسال نمی نمايند .

 • ذخيره و بررسی ضمائم قبل از باز نمودن آنان : در صورتی که شما مجبور به باز نمودن يک فايل ضميمه قبل از بررسی منبع ارسال کننده آن می باشيد ، پيشنهاد می گردد ، مراحل زير دنبال شود :
  از بهنگام بودن نرم افزار آنتی ويروس خود مطمئن شويد .
  فايل ضميمه ارسال شده را بر روی کامپيوتر خود ذخيره نمائيد .
  با استفاده از نرم افزار آنتی ويروس ، بررسی لازم در خصوص آلودگی فايل ذخيره شده را انجام دهيد .
  پس از انجام مراحل فوق و اطمينان از عدم آلودگی فايل ضميمه ، می توان آن را فعال نمود .

 • غير فعال نمودن ويژگی دريافت اتوماتيک فايل های ضميمه . به منظور تسهيل در امر دريافت و مشاهده نامه های الکترونيکی ، تعداد زيادی از برنامه های پست الکترونيکی ، امکان دريافت اتوماتيک ضمائم نامه های الکترونيکی را در برنامه خود پيش بينی نموده اند . پيشنهاد می گردد بررسی لازم در خصوص تنظيمات موجود نرم افزار استفاده شده به منظور دريافت نامه های الکترونيکی انجام و در صورت وجود ويژگی فوق ، آن را غيرفعال نمائيد .

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *