مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

ترفندهای گوگل – قسمت سوم

google-logo-728x446

cache
یک کپی از صفحه فهرست شده (indexed) توسط گوگل را پیدا می کند، حتی اگر این صفحه با آدرس اصلی قابل دستیابی نباشد و یا محتوای آن تغییر کرده باشد. این روش مخصوصا برای صفحاتی که مکررا تغییر می کنند مفید است.

cache:www.yahoo.com

daterange
جستجوی شما را به یک تاریخ خاص یا محدوده ای از تاریخ، که در آن یک صفحه فهرست بندی شده است منحصر می کند. ذکر این نکته مهم است که جستجوی شما وقتی که یک صفحه توسط گوگل فهرست می شود قابلیت محدود شدن دارد، نه زمانیکه صفحه ایجاد می شود. بنابراین وقتی که یک صفحه در 2 فوریه ایجاد می شود و تا 11 آوریل توسط گوگل فهرست نمی شود، با استفاده از daterange در 11 آوریل پیدا خواهد شد. به خاطر داشته باشید که گوگل صفحات را فهرست بندی مجدد می کند. تغییر محدوده تاریخ به تغییر محتوا وابسته است. برای مثال گوگل صفحه ای را در 1 ژوئن فهرست می کند، این صفحه دوباره در 13 آگوست فهرست می شود، اما محتوای آن تغییر نکرده است. تاریخ مورد جستجو با daterange هنوز 1 ژوئن خواهد بود.
daterange با تاریخ Julian کار می کند نه با تاریخ Gregorian (تاریخی که از آن استفاده می کنیم). مبدل های آنلاین برای تبدیل وجود دارد، اما اگر می خواهید بدون هیچ دردسر فقط با گوگل جستجو کنید، از واسط گوگل FaganFinder استفاده کنید….

“George Bush” daterange:2452389-2452389
neurosurgery daterange:2452389-2452389


filetype
پسوند فایل ها را جستجو می کند. معمولا، ولی نه لزوما، انواع متفاوتی از فایل ها وجود دارد. برای مثال جستجو برای filetype:htm و filetype:html تعداد نتایج متفاوتی خواهد داشت، اگرچه نوع فایل ها یکسان است. همچنین شما می توانید تولید کننده های صفحات متفاوت مانند: ASP , PHP , CGI و … را جستجو کنید. گوگل قالب های متفاوتی از مایکروسافت را نیز فهرست بندی می کند، شامل: PowerPoint (PPT) ، Excel (XLS) و Word (DOC).

homeschooling filetype:pdf
“leading economic indicators” filetype:ppt

related
صفحاتی که به صفحه مشخص شده مربوط هستند پیدا می کند. این روش مناسبی است تا دسته ای از صفحات را جستجو کنید؛ جستجو برای related:google.com موتورهای جستجوی گوناگونی را شامل HotBot ، Yahoo! و Northern Light را بر می گرداند.

related:www.yahoo.com
related:www.cnn.com

info
صفحه ای از لینکها برای اطلاعات بیشتر درباره URL مشخص شده فراهم می کند. این اطلاعات شامل: لینک به صفحه ذخیره شده URL ، یک لیست از صفحاتی که به آن URL لینک شده اند، صفحاتی که به URL مربوط هستند و صفحاتی که شامل آن URL هستند. به یاد داشته باشید که این اطلاعات به اینکه گوگل آن URL را فهرست بندی کرده باشد یا نه وابسته است. اگر گوگل URL را فهرست بندی نکرده باشد، بدیهی است که این اطلاعات محدود خواهند بود.

info:www.oreilly.com
info:www.nytimes.com/technology

phonebook
همانطور که انتظار دارید، شماره تلفن ها را جستجو می کند.

phonebook:John Doe CA
phonebook:(510) 555-1212

اگر به جای نوشتن بک خط کوئری به دنبال یک روش ساختار یافته و ویژوال هستید، جستجوی پیشرفته گوگل گزینه مناسبی است (اگرچه جستجوی پیشرفته گوگل تمام ترکیبات ذکر شده را به صورت ویژوال پشتیبانی نمی کند).

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *