مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

ترفندهای گوگل – قسمت چهارم

google-logo-728x446

ترکیب دستورات جستجو – Mixing Syntaxes
مواقعی وجود دارد که شما نمی توانید بعضی از دستورات خاص گوگل را با هم ترکیب کنید. در حالیکه بعضی از این دستورات قابل ترکیب نیستند، ترکیبات فراوان دیگری با روش های نیرومند و زیرکانه وجوددارد. یک ترکیب هوشمندانه می تواند به طرز شگفت انگیزی شما را به نتیجه دلخواهتان نزدیک کند.

1. دستورات غیر ترکیبی (The Antisocial Syntaxes)
این نوع از دستورات بایستی به صورت اختصاصی مورد استفاده قرار بگیرند. اگر شما تلاش کنید تا از آن ها به همراه دستورات دیگر استفاده کنید، هیج نتیجه ای نخواهید گرفت….

دستوراتی که اطلاعات خاصی را درخواست می کنند مانند stock: ، rphonebook: ، bphonebook: و phonebook: دستورات غیر ترکیبی هستند. شما نمی توانید آنها را ترکیب کنید و انتظار دریافت نتیجه ای را داشته باشید.

نوع دیگری از این دستورات، دستور link: است. این دستور صفحاتی که به URL مشخص شده لینک شده اند نشان می دهد. آیا بهتر نخواهد بود تا دومین هایی که می خواهید صفحات مورد نظر شما از آنجا باشد انتخاب کنید؟ متاسفانه این کار امکان پذیر نیست. دستور link: غیر قابل ترکیب است.

برای مثال شما می خواهید صفحاتی که به O’Reilly & Associates لینک شده اند پیدا کنید، اما نمی خواهید شامل صفحاتی از دومین .edu باشد. کوئری زیر کار نخواهد کرد، چون دستور link: به هیج وجه با بقیه قابل ترکیب نیست.

link:www.oreilly.com -site:edu

شما نتایجی دریافت خواهید کرد، اما با کوئری فوق متناسب نیست. برای حل این مشکل می توانید از روش زیر استفاده کنید:

inanchor:oreilly -inurl:oreilly -site:edu

اما این روش کاملا مناسب نیست. این کوئری تنها لینک هایی که شامل کلمه oreilly هستند را پیدا می کند. اگر شخصی لینکی مانند [a xhref=”http://perl.oreilly.com/” mce_href=”http://perl.oreilly.com/” ]Camel Book[/a] را ایجاد کند این لینک توسط کوئری فوق پیدا نخواهد شد. علاوه بر این، دومین های دیگری وجود دارند که شامل کلمه orielly هستند و شاید دومین هایی باشند که شامل کلمه orielly باشند اما orielly.com نباشند. می توان با حذف نتایج مربوط به خود سایت orielly.com اما نه سایت های دیگری که شامل کلمه orielly هستند به نتایجی رسید:

inanchor:oreilly -site:oreilly.com -site:edu

پس ترکیب ها چگونه اند؟ هر چیزی غیر از موارد فوق قابل ترکیب است، اما روش های درست (How to Mix Syntaxes) و نادرستی (How Not to Mix Syntaxes) برای انجام این کار وجود دارد. در قسمت های بعد این روش ها، شرح داده خواهند شد.

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *