مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

تفاوت بکاپ و آرشیو اطلاعات

Archive

همانطور که می دانید کلیه سازمان ها و شرکت ها در پروسه های کاری خود اطاعاتی را تولید می کنند که از اهمیت زیادی برای آنها برخوردار است و لازم است نسبت به نگهداری برخی از این اطلاعات برای مدت زمان های مختلف اقداماتی را انجام دهند.

 آرشیو اطلاعات در اصل انتقال اطلاعات به یک منبع ذخیره اطلاعات ( storage ) گفته می شود. این عمل به جهت نگهداری طولانی مدت از اطلاعات ( Long-Time data Retention  ) صورت می پذیرد. این اطلاعات آرشیو شده شامل اطلاعات قدیمی هستند و برای سازمان مهم بوده و وجود آنها برای ارجاعات بعدی لازم و ضروری خواهد بود و نیز ممکن است این اطلاعات هم قابل تغییر و هم بدون قابلیت تغییر باشند .

در بسیاری مواقع دیده شده است که آرشیو اطلاعات را با بکاپ اطلاعات اشتباه می گیرند. این نکته را بایستی توجه کنیم که بکاپ گیری به معنای تهیه کپی از اطلاعات در حال تولید سازمان بوده و در مکانیزم های بازیابی ( Recovery ) استفاده می شوند.به عبارتی اگر اطلاعات شرکت به دلایلی دچار خرابی و یا ایرادی شود،توسط این بکاپ ها قابلیت بازیابی اطلاعات معیوب  وجود خواهد داشت و اما برعکس آن ، در آرشیو از اطلاعات قدیمی سازمان ها محافظت صورت می گیرد و این نوع اطلاعات بصورت روزانه مورد مصرف قرار نمی گیرند و بنا بر نیاز سازمان به آنها مراجعه می شود .

در آرشیو اطلاعات با توجه به اینکه بیشترین نیاز سازمان به حجم بوده و به کارایی آن توجه کمتری میتوان داشت ،در این نوع منابع ذخیره ( storage ) هزینه کمتری به نسبت منابع ذخیره ( storage ) بکاپ ها که لازم است از کارایی بیشتری برخوردار باشد صورت می پذیرد.در آرشیو با توجه به اینکه نیازی به بکاپ گیری از اطلاعات آرشیو شده وجود ندارد ،حجم کمتری منبع ذخیره ( storage ) اطلاعات مورد نیاز است .

پروسه آرشیو با استفاده از نرم افزارهای مخصوص آرشیو و همواره بصورت اتوماتیک صورت می پذیرد و سیاست های آرشیوی این نرم افزار ها توسط Admin storage و از طریق این نرم افزارها صورت می پذیرد .

به منظور حفاظت از آرشیو اطلاعات معمولاً به دو روش Read Only  و  Read / Write اطلاعات را آرشیو می کنند .

در پایان نیز لازم است به این مطلب اشاره کنم که تهیه آرشیو به دو صورت آفلاین و آنلاین صورت می گیرد که معمولاً در روش آنلاین اطلاعات آرشیوی روی سیستم های دیسکی ذخیره شده و در روش آفلاین اطلاعات آرشیوی روی Tape و دیگر رسانه های قابل حمل که ار نرم افزار آرشیو استفاده می کندد بکار گرفته می شود .

تجربه نشان داده است که بی توجهی به این نکات ریز در سازمان ها ،هزینه های زیادی را برای سازمان ها در بر خواهد داشت و استفاده از همین نکات ریز است که  میتوانیم ایمنی مناسبی را برای اطلاعات تولیدی سازمان خود فراهم نماییم.

 

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *