مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

رمزنگاری اطلاعات چیست ؟

رمزنگاری اطلاعات ، روشی مناسب به منظور حفاظت از اطلاعات حساس است . بدين ترتيب ، صرفا” افراد مجاز قادر به دستيابی و استفاده از اطلاعات خواهند بود .

رمزنگاری چيست ؟
رمزنگاری ، روشی به منظور ارسال يک پيام به صورت کد شده می باشد . پس از ارسال پيام ، صرفا” افرادی که دارای کليد مناسب رمزگشائی می باشند ، قادر به استفاده از پيام می باشند . افرادی که دارای کليد رمزگشائی نمی باشند ، پيام را به صورت مجموعه ای از حروف ، اعداد و کاراکترهای تصادفی مشاهده خواهند کرد . استفاده از رمزنگاری در مواردی که قصد ارسال اطلاعاتی حساس وجود داشته باشد و نمی بايست اين اطلاعات توسط افراد غيرمجاز مشاهده و مطالعه گردد ، اکيدا” توصيه شده است .
با توجه به اين که نامه های الکترونيکی بر روی اينترنت ارسال می گردند و امکان ره گيری و سوءاستفاده از آنان برای مهاجمان وجود دارد ،
می بايست يک لايه اضافه امنيتی در خصوص اطلاعات حساس را ايجاد نمود .

تفاوت رمزنگاری با امضای ديجيتال
در رمزنگاری کليد عمومی همانند امضای ديجيتال از نرم افزاری نظير PGP به منظور تبديل اطلاعات با استفاده از الگوريتم های رياضی استفاده می گردد . رمزنگاری کليد عمومی مبتنی بر کليدهای خصوصی و عمومی است . عليرغم وجود برخی شباهت ها بين فرآيندهای رمزنگاری و امضای ديجيتال ، در اين رابطه تفاوت هائی نيز وجود دارد :

  • هدف رمزنگاری ، محرمانگی است . با ترجمه محتوای پيام به يک کد ، اطلاعات مخفی نگه داشته می شوند. هدف امضای ديجيتال، استحکام و واقعی بودن يک پيام است. بدين منظور بررسی لازم در خصوص فرستنده پيام و عدم تغيير محتوای آن ، انجام می شود . با اين که رمزنگاری و امضای ديجيتال می توانند مستقل از هم استفاده شوند ، امکان امضای يک پيام رمز شده نيز وجود دارد .

  • در زمان امضای يک پيام از کليد خصوصی استفاده می گردد و هر فردی که دارای کليد عمومی ارسال کننده پيام است ، قادر به بررسی صحت و اعتبار امضای ديجيتال است. ( آشنائی با امضای ديجيتال ) . در زمان رمزنگاری يک پيام از کليد عمومی فردی که اطلاعات برای وی ارسال می گردد ، استفاده شده و وی با استفاده از کليد خصوصی خود قادر به رمزگشائی پيام است . با توجه به اين که افراد کليد خصوصی را نزد خود محرمانه نگه داشته و از آن با استفاده از رمزهای عبور، حفاظت می نمايند ، دريافت کننده يک پيام رمز شده ، تنها شخصی است که قادر به رمزگشائی و مشاهده پيام خواهد بود .

نحوه عملکرد رمزنگاری

  • دريافت کليد عمومی افرادی که قصد ارسال اطلاعات رمز شده برای آنان را داريم . در صورت انتخاب کليد عمومی از يک حلقه کليد عمومی ، می بايست به منظور تائيد اثرانگشت صاحب کليد با وی تماس گرفته شود .

  • با استفاده از کليدعمومی دريافت کننده پيام ، می بايست اطلاعات را رمز نمود. اکثر برنامه های ارسال email دارای پتانسيل لازم به منظور انجام عمليات فوف می باشند .

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *