مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

شبکه چیست ؟(قسمت دوم )

lan

در ادامه مبحث شبکه به برخی دیگر از مفاهیم شبکه اشاره می کنم :

Local Area Network ( LAN ) : به مجموعه ای از کامپیوترهایی که در یک مکان و ساختمان ( یک محدوده )  بصورت مرتب به همدیگر مرتبط هستند گفته می شود.

Wide Area Network ( WAN ) : به مجموعه شبکه های LAN که از یکدیگر دور هستند و به یکدیگر متصل هستند را WAN می گویند و به عبارتی از نظر جغرافیایی تمرکز ندارند . مانند شعبات مختلف یک شرکت در شهر های مختلف کشور

Metropolitan Area Network ( MAN ) : به مجموعه شبکه های LAN که در نقاط مختلف یک شهر قرار دارند و به یکدیگر متصل هستند را می گویند .

انواع مختلف شبکه :

Peer To Peer :شبکه هایی که کامپیوترهای آنها از نظر رده بندی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند که شرکت مایکروسافت به آنها WorkGroup نیز می گوید .معمولاً در این گونه شبکه ها را در منازل و یا در شرکتهایی که زیر 10 کامپیوتر دارند پیاده سازی می شود .

در این نوع شبکه ها به دلیل آنکه مدیریت مرکزی وجود ندارد هم امنیت در شبکه کم خواهد بود و هم مدیریت چنین شبکه هایی بسیار مشکل خواهد بود .

به طور مثال در شبکه ای که تصویر آن در زیر آورده شده است اگر قرار باشد کاربران هر سیستم از منابع سیستمهای دیگر استفاده نمایند بایستی کلمه کاربری تک تک آنها در همه سیستمها تعریف گردد یعنی کاربر A  بایستی در تمام سیستمها تعریف گردد .


Server based : شبکه هایی که همانند ساختار درختی بوده و دارای شاخه های زیادی می باشد .این شبکه ها را معمولاً در شرکتهایی که دارای بیش از 10 کامپیوتر می باشند راه اندازی می نمایند تا مدیریت بر روی آنها به راحتی صورت بگیرد .

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید یک کامپیوتر بعنوان Server در نظر گرفته شده است که کار مدیریت متمرکز را بر عهده دارد .مواردی همچون مدیریت بر روی شبکه، اکانتها ،نوع دسترسی کاربران به منابع شبکه را نام برد.

در چنین شرایطی کلیه اکانتها در داخل Server تعریف شده و مدیریت می گردد و نیز میتوان اطلاعات شرکتها را نیز درون همین Server ها نگهداری نموده و با مدیریت بر روی آنها دسترسی به آنها را با شرایط مشخصی اعمال نمود و از این رو با توجه به اینکه تعداد آنها اندک می باشد میتوان در یک محل امن تر نگهداری نمود و نیز تهیه Backup  از اطلاعات به دلیل متمرکز بودن آنها بسیار راحتر و سریعتر خواهد بود .

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *