محدودیت سرعت برای کاربران در میکروتیک با استفاده از Simple Queue

WSI-SPD-90full

یکی از مشکلاتی که مدیران شبکه با آن خیلی درگیر هستند ،استفاده بی رویه پهنای باند اینترنتی شرکت است که باعث می شود در شرکت های بزرگ که به بیرون شرکت سرویس ارائه می کنند اختلالاتی را ایجاد کند .در این مواقع لازم است از ابزار مدیریتی جهت مدیریت پهنای باند اینترنت استفاده نمود که انواع مختلفی از ابزارها موجود است که یکی از راحترین و ارزانترین آنها استفاده از خاصیت Queues در میکروتیک است .

Queue ها به دو صورت ساده ( Simple Queues ) و درختی (Queue Tree ) قابل پیاده سازی می باشند. توجه داشته باشید که با استفاده از Queue ها فقط می توان سرعت آپلود و دانلود کاربران را محدود کرد و در صورتی که بخواهید روی حجم کاربران نیز محدودیت اعمال نمایید لازم است از user manager استفاده کنید.

محدود سازی پهنای باند با استفاده از winbox بسیار موثرتر از محدود کردن از طریق کامپیوتر کاربر می باشد. برای محدودیت پهنای باند اتصال اینترنتی روی کامپیوتر کاربر شما فقط نیاز به آدرس IP کامپیوتر هر کاربر در یک شبکه ی LAN یا WAN دارید.

بعد از دانستن آدرس IP کامپیوتر کاربر،باید به winbox وارد شوید و سپس مراحل زیر را ادامه دهید .

روی منوی اصلی روی Queue  کلیک کنید . پنجره qeueu list  ( مطابق تصویر) ظاهر می شود . برای ایجاد محدودیت پهنای باند روی هر کاربر، روی کلید ” + ” در qeueu list کلیک کرده و بعد صفحه ی new simple queue   ظاهر می گردد.

حال در بخش 1 نام کامپیوتر کاربر را که شما می خواهید پهنای باندش را محدود کنید وارد می کنید سپس در بخش 2 IP  کامپیوتر کاربر را وارد می کنید و در نهایت در بخش 3 حداکثر آپلود و دانلود را وارد می کنیم .

بعد از کامل کردن متغیرهای بالا دکمه ی OK را کلیک نمایید. در پنجره ی List Qeueu  لیست جدیدی که شما ایجاد کرده اید ظاهر خواهد شد 

مشابه اینکار را برای دیگر سیستم ها که می خواهید پهنای باندشان را محدود کنید انجام می دهید.

خوب امیدوارم از این آموزش هم مانند دیگر آموزش ها استفاده بهینه را ببرید.

در صورت تمایل به آموزش های حرفه ای تر در این خصوص میتوانید با واحد آموزش شرکت نوران در تماس باشید .

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *