مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

پیش نیاز های راه اندازی Exchange Server 2010

exchange-2016-logo-630x360

راه اندازی Exchange server 2010 نیازمند پیش نیاز هایی در شبکه می باشد که لازم است قبل از هر اقدامی نسبت به ایجاد بستر های لازمه و نیز پیش نیازها اقدام گردد .

این پیش نیاز ها علاوه بر پیش نیازهای سخت افزاری جهت نصب سرور های مورد نیاز ،پیش نیاز های نرم افزاری دیگری را نیز شامل می شود که امیدوارم بتوانم با توضیحات شفاف ،یکی از بزرگترین سرویس های مایکروسافت را به همکاران عزیزم آموزش دهم و این نگرانی دوستان را از نحوه راه اندازی این سرور عظیم شرکت مایکروسافت را حل نمایم .

البته با توجه به ذیق وقت بنده ،ممکن است ارائه مطالب این مبحث با کمب تاخیر روبرو شود و بسیار خوشحال خواهم شد که دیدگاه های خود را در خصوص مطالب سایت اعلام نمائید .

پیش نیاز ها را میتوانیم به موارد زیر تقسیم نمائیم:

1- در اختیار داشتن 2 دستگاه سرور مجهز به سیستم عامل ویندوز سرور 2008 نسخه آر 2 ( Windows Server 2008 R2  )

2- دسترسی به Office System Converter :Microsoft Filter Pack 2007

3- سیستم عامل کامپیوترهایی که نقش Schema Master و Global Cataloge را در شبکه بر عهده دارند بایستی حداقل دارای Windows Server 2003 SP1 باشند .

4- اطمینان از Functional Level مربوط به Domain و Forest که لازم است برای Forest بایستی بر روی Windows server 2003 و یا بالاتر تنظیم شده باشد و برای Domain  ها وابسته به سیستم عامل نصب شده بر روی DC های همان Domain دارد به عبارتی اگر در Domain بر روی Windows server 2003 تنظیم شده باشد تمام Dc های مربوط به Domain فوق بایستی دارای Windows Server 2003 باشند و به همین ترتیب در صورت انتخاب Windows server 2008 بایستی تمام DC ها دارای سیستم عامل Windows server 2008 شوند .

توجه : برای مشاهده Functional Level میتوانید از کنسول Active Directory Domains and Trusts استفاده نمائید .

5- در صورتیکه در شبکه شما از قبل Exchange Server  وجود نداشته است لازم است نسبت به آماده سازی Active Directory توسط دستور زیر اقدام نمائید.

Setup /prepareschema

قبل از اجرای دستور فوق بایستی به نکات زیر توجه نمائید :

        5-1 ) اجرای دستور بایستی توسط اکانتی صورت بگیرد که عضوی از گروه Schema Admins و Enterprse Admins باشد.

        5-2 ) این دستور بایستی بر روی کامپیوتری 64 بیتی اجرا شود .

        5-3 ) سطح عملکردی Forest باید برابر با windows server 2003 و یا بالاتر قرار داشته باشد .

        5-4 ) کامپیوتری که نقش Schema Master را بر عهده دارد بایستی دارای Windows Server 2003 و یا نسخه بالاتر باشد .

        5-5 ) کامپیوتری که بعنوان Global Catalog در داخل هر AD Site می باشد ،بایستی از Windows Server 2003 نسخه SP1 و یا  بالاتر استفاده نماید.

6 -بعد از اعمال تغییرات فوق در شبکه توسط دستور قبل نوبت به اجرای دستور زیر می رسد که در این لحظه شما بایستی نامی را برای ساختار Exchange تعیین نمائید .

Setup /PrepareAD /OrganizationName

7- قدم نهایی آماده سازی Domain ها توسط دستورات زیر است :

Setup /PrepareDomain

Setup /PrepareAllDomains

تفاوت بین دو دستور بالا از نوع دستور مشخص است که یکی برای یک Domain است و دیگری برای اعمال تغییرات برای کل دامین های شبکه است

نکته :در صورتیکه Domain ها قبل از اجرای دستور Setup /PrepareDomain ایجاد شده باشند ،اکانتی که این دستور را بایستی اجرا نماید لازم است عضو Domain Admins هر دامین باشد و در صورتیکه Domain ها بعد از اجرای دستور Setup /PrepareDomain ایجاد شده باشد ،اکانت مربوطه بایستی عضو گروه های Exchange Organization Administrators و Domain Admins باشد

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *