مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

ترفندهای گوگل – قسمت اول

google-logo-728x446

به طور کلی دو نوع از موتورهای جستجو موجود است. در اولین نوع که فهرست موضوعی قابل جستجو نامیده می شوند مانند !Yahoo، تنها عناوین و توصیفات سایت ها جستجو می شود. نوع دوم یا موتورهای جستجوی full-text ازعنکوبتهای کامپیوتری شده برای فهرست بندی میلیون ها و بعضی مواقع بیلیون ها صفحه استفاده می کنند. این صفحات با عنوان و محتوا جستجو می شوند. گوگل یک موتور جستجوی full-text است. 


* هر وقت شما از بیش از یک کلمه برای جستجو استفاده می کنید، موتور جستجو دارای روش پیش فرضی برای مدیریت این کلمات است. این روش پیش فرض، پیش فرض Boolean است، که این نوع بولین می تواند AND یا OR باشد….

– پیش فرض بولین گوگل AND است؛ به این معنا که اگر عبارات را بدون modifier ها وارد کنید، گوگل همه آن ها را جستجو خواهد کرد:

snowblower Honda “Green Bay”

– اگر می خواهید مشخص کنید “این کلمه یا آن کلمه مورد قبول است”، بین هر کلمه یک OR قرار دهید:

snowblower OR snowmobile OR “Green Bay”

– اگر می خواهید قطعا یک عبارت به همراه یکی از دو یا چند عبارت دیگر داشته باشید، به کمک پرانتز آنها را گروه بندی کنید:

snowblower (snowmobile OR “Green Bay”)

– به جای OR می تونید از کاراکتر pipe “|” استفاده کنید:

snowblower (snowmobile | “Green Bay”)

– اگر می خواهید یک کلمه در نتیجه جستجو ظاهر نشود از کاراکتر dash “-” استفاده کنید.

snowblower snowmobile -”Green Bay”

– در این صورت صفحاتی که شامل کلمات “snowblower” و “snowmobile” هستند، اما شامل عبارت “Green Bay” نیستند، جستجو می شوند.

* دکمه “یا بخت و یا اقبال” یکی از ویژگی های جالب گوگل می باشد. به جای نشان دادن لیستی از نتایج جستجو، شما به مناست ترین سایتی که گوگل اعتقاد دارد به جستجوی شما مربوط است هدایت می شوید. تلاش برای جستجوی کلمه “president” شما را به سایت http://www.whitehouse.gov می برد.

* بعضی از موتورهای جستجو نسبت به بزرگ یا کوچک بودن حرف حساس هستند (case sensitive). گوگل case sensitive نیست. اگر شما کلمات Three، three یا THREE را جستجو کنید، نتایج یکسانی حاصل می شود.

* گوگل بیشتر از 10 کلمه را در یک کوئری، شامل ترکیبات خاص، قبول نمی کند.

* گوگل از stemming یا توانایی استفاده از نشان ستاره * در قسمتی از یک کلمه پشتیبانی نمی کند. برای مثال، *moon در یک موتور جستجو که از stemming پشتیبانی می کند، کلمات “moonlight”، “moonshot”، “moonshadow” و … جستجو می شوند. هر چند گوگل نشان ستاره را به عنوان جایگزین یک کلمه کامل قبول می کند. جستجو برای عبارت “three * mice” در گوگل، “three blind mice”، “three blue mice” و … را پیدا خواهد کرد.

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *