مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

راه اندازی Web Proxy روی Mikrotik

web-proxy

Proxy واسطه ایست که میان یک Browser و اینترنت قرار می گیرد. Proxy Server به بهبود عملکرد صفحات وب در یک سازمان یا شرکت کمک می کند بطوریکه با ذخیره یا کش کردن صفحات وب دسترسی به آنها سریع تر خواهد بود. همچنین ازProxy Server می توان برای فیلتر کردن برخی صفحات وب و یا جلوگیری از دانلود برخی پسوند های خاص استفاده نمود.

به طور کلی از Proxy Server جهت مدیریت صفحات وب استفاده می شود.

عملکرد Proxy به این طریق است که وقتی Client درخواست دسترسی به صفحات وب را به سمت Proxy ارسال می کند، Proxy یک نسخه از آن را در حافظه cash خود ذخیره کرده و برای پاسخگویی به درخواستهای مشابه بعدی نسخه کپی شده را برای Client ارسال می کند.

حالا که با عملکرد آن آشنا شدیم بهتر است بدانیم که سیستم عامل میکروتیک در این خصوص چه قابلیتهایی دارد.

قابلیت های Proxy در میکروتیک به قرار زیر است :

 • 1- Proxy معمولی: در این حالت لازم است بر روی تنظیمات Proxy برنامه های Browser کامپیوترها تغییراتی اعمال نمائیم .
 • 2- Transparent proxy: در این حالت به جای اعمال تغییرات در برنامه های Browser کامپیوترها، تنظیمات را فقط برروی Mikrotik اعمال میکنیم .
 • 3- Access : در این وضعیت میتوانیم از حالت Filtring آن استفاده نمائیم بطوریکه میتوان  صفحات وب را براساس URL , Source Address ,Des Addressو یا پسوند فایل ها فیلتر هایی را اعمال نمود .
 • 4- Cache : در این حالت نیز همانطور که از نام آن پیدا است میتوانیم از خاصیت Cashing آن به منظور ذخیره صفحات وب استفاده نمائیم.
 • توجه داشته باشید که به منظور راه اندازی Web Proxy لازم است Mikrotik شما از قبل تنظیمات لازم جهت ارائه سرویس اینترنت به Client را داشته باشد و سپس نسبت به راه اندازی Web Proxy آن اقدام نمائید .

نحوه راه اندازی WEB Proxy معمولی

1. در صفحه WinBox به مسیر IP -> WEB Proxy رفته و بر روی WEB Proxy  کلیک کنید.

2. در پنجره Web Proxy Settings، تیک Enabled را فعال کنید و سپس در قسمت Src. Address آدرس مبدای که می خواهید Proxy برروی آن اعمال گردد وارد نمایید (این آدرس می تواند 0.0.0.0 باشد که در این صورت Proxy بر روی هر درخواستی اعمال می شود و یا می تواند آدرس یکی از پورت های روتر میکروتیک باشد در این حالت WebProxy فقط برروی همان پورت اعمال می شود.

توجه داشته باشید که برای اضافه کردن IP آدرس سایر پورت ها، باید بر روی کلید add new value که کنار نوار آدرس Src.Address تعبیه شده است کلیک کرده و IP ها را به صورت تک تک وارد نمایید) در نهایت در فیلد Port شماره پورت دلخواه Web Proxy را وارد کنید. این شماره پورت به صورت پبش فرض 8080 می باشد.

3. برروی تنظیمات Browser خود رفته و Proxy را فعال نمایید.

برای این منظور کافیست به Control Panel رفته وارد internet Option بشوید ،سپس بر روی Tab Connection کلیک و در نهایت بر روی گزینه Lan Setting کلیک نمائید .

  • حال در صفحه Local Area Network (LAN) Settings و در قسمت Proxy Server تیک Use a Proxy Server for your LAN را بزنید و آدرس روتر و پورت درج شده در تنظیمات پروکسی را وارد کنید (در اینجا آدرس 192.168.20.1 و پورت 8080 می باشد).

راه اندازی Transparent proxy برروی میکروتیک

1. مراحل 1 و 2 را در بخش راه اندازی WEB Proxy معمولی انجام دهید.

2. به مسیر IP -> Firewall رفته و برروی گزینه Firewall کلیک کنید.

3. در پنجره باز شده در تب NAT برروی علامت + کلیک و سپس تنظیمات زیر را در New NAT Rule اعمال کنید:

  • در فیلد Chain گزینه dstnat را انتخاب کنید.
  • در فیلد Src. Address آدرس شبکه ای را که می خواهید پروکسی برروی آن اعمال شود مشخص کنید در صورت تمایل می توان این فیلد را خالی گذاشت، بنابراین پروکسی برروی هر آدرسی اعمال خواهد شد.
  • در فیلد Protocol گزینه tcp را انتخاب نمایید.
  • در فیلد Dst. Port نیز پورت 80 را وارد کنید.

  • تب Action را باز کنید در فیلد Action گزینه Redirect را انتخاب کنید.
  • در فیلد To Port شماره پورتی که در تنظیمات پروکسی خود وارد کرده بودید را درج کنید (در اینجا پورت پیش فرض 8080، می باشد).

 بطور کل استفاده از این قابلیت در کنترل کاربران در اینترنت یکی از مرسوم ترین روش ها در سازمان ها می باشد که با حداقل هزینه ها میتوانند این کنترل را بر روی کاربران خود اعمال نمایند.

پیشنهاد می کنم برای کسب آموزش های حرفه ای تر در این خصوص با واحد آموزش شرکت نوران تماس حاصل نمائید .

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *