مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

نقش ریجستری در امنیت

Auslogics-Registry-Cleaner-icon

در سيستم عامل هاى ويندوز ابزارهاى متفاوتى براى ارتقاء امنيت وجود دارد اما ما مي توانيم با افزايش دايره معلومات خود، امنيت را تقويت كنيم.

لازمه اين كار شناخت سيستم عامل ويندوز است.

كليه سيستم عاملهاى ويندوز مبتنى بر رجيسترى هستند. در واقع رجيسترى بانكى از اطلاعات بسيارجزئى است كه كمتر به چشم كاربر مى آيد اما نقشى كليدى و بلكه حياتى ايفا مي كند.در يك تعبير ساده، رجيسترى اطلاعاتى است كه براى پيكره بندى سيستم عامل به كار گرفته ميشود.

يك سيستم عامل از سطوح زيادى تشكيل ميشود.

سطوح داخلى

سطوح داخلى كه به مسائل ريز فنى توجه دارند، روال كنترل مديريت بر سخت افزار، مديريت بر رويه ها و توابع را بر عهده دارند و قصد ندارم در اين مباحث وارد شوم.

سطح سيستم عامل

سطح سيستم عامل، سطحى است كه كاربر با آن روبه رو است. كاربر ويندوز با My Computer ،Start Menu و موارد دیگر ميزكار  رو به رو است و روى هر چيزى كليك مي كند.
نماى فايل ها را تغيير ميدهد و تنظيمات را عوض مي كند. همه اين امكاناتى كه در مقابل كاربر قرار دارد پيكره بندى سيستم عامل ناميده ميشود.
اين پيكره بندى در رجيسترى نوشته شده است تا سيستم عامل بداند در برابر هر عملى از سوى كاربر،چه عكس العملى نشان دهد. ويندوز با مراجعه به رجيسترى، مي فهمد در برابر دوبار كليك كردن شما روى يك فايل بايد آن را به وسيله يك نرم افزار باز كند يا اگر هدف شما يك پوشه بود، محتويات درون آن را نمايش دهد.

اما رجيسترى شمشيرى دو لبه است. رجيسترى در حالى كه آسيب پذيرترين بخش از ويندوز است،مي تواند ابزارى توانمند براى حفظ اطلاعات، ارتقاء امنيت و بازسازى خسارت هاى وارده بر آن باشد.

هر بدافزارى با آلوده كردن سيستم عامل ويندوز،اثراتى بر رجيسترى خواهد گذاشت كه ضامن بقاى آن خواهد بود. پس حفظ امنيت رجيسترى تير هر بد افزارى را به سنگ مي زند اما اگر بدافزار كار خود را انجام داد، راه هاى زيادى وجود دارد تا رجيسترى را بازيابى كنيم.

ويندوز ممكن است تحت تأثير يك عامل خرابكار،يك دستكارى اشتباه يا يك مشكل فنى به وضعيت بدى رفته باشد. اكنون براى بازگرداندن سيستم به حالت خوب قبلى چند راه مختلف وجود دارد.

ساده ترين راه استفاده از System Restore است . System Restore كليه مقادير رجيسترى را به حالت پيشين خود باز مي گرداند و كليد هاى تازه افزوده شده را حذف ميكند. يعنى ميتوان با Restore كردن ويندوز بر هر نوع آسيب ديدگى غلبه كرد.

پس در اولين قدم عادت داشته باشيد Restore Point  ايجاد كنيد؛ حتى با اين وجود كه ويندوز اين كار را به طور خودكار و به طور دائم انجام ميدهد.

در حالت هاى پيشرفته تر، شما مي توانيد از رجيسترى نسخه پشتيبان تهيه كنيد.

براى تهيه نسخه پشتيبان از رجيسترى دو راه كار وجود دارد.
شما مي توانيد با استفاده از رجيسترى، مقادير فعلى يك كليد، مجموعه اى از كليد ها يا حتى تمامى رجيسترى را در يك فايل Reg ذخيره کنید.

براى اين كار به سادگى در قسمت RUN دستور Regedit را تايپ كنيد. سپس پس از انتخاب كليد يا شاخه اى از كليدها، كليد پشتيبان را با استفاده از File>Export ذخيره كنيد.

تهيه پشتيبان از همه كليدها امنيت بيشترى دارد اما اندكى زمان بر است و حجم زيادى نيز اشغال مي كند. براى
بازيابى اين فايل به سادگى روى آن دوبار كليك كنيد تا همه مقادير فعلى رجيسترى، به مقادير ذخيره شده تغيير يابد.

اين روش مي تواند تغييراتى را كه در رجيسترى ايجاد شده، به حالت قبلى خود باز گرداند اما بايد دقت داشته باشيد كه اين روش كليد هايى را كه اخيرا به رجيسترى اضافه شده باشد، حذف نميكند. يعنى اگر كليدى تغيير كرده
باشد، به ميزان قبلى بازگشت داده ميشود و اگر كليدى حذف شده باشد، دوباره ايجاد خواهد شد اما اين روش هيچ كليدى را حذف نميكند. پس براى نابود كردن اثرات يك بدافزار نميتوانيد از اين روش استفاده كنيد.
اين روش بيشتر به درد مديران نرم افزارهاى ادارات میخورد تا يك بار تنظيمات را روى يك رايانه اعمال كنند و پس از آن، با استفاده از اين روش خصوصيات را به همه رايانه ها منتقل كنند.

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *