مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

انواع کلاینت های ISA

bnr_isaserver

کلاینت هایی که از آیزا برای ارتباط با اینترنت استفاده میکنند 3 نوع هستند :

1- Web Proxy

2- SecureNAT

3- Firewall Client

Web Proxy client Firewall client SecureNAT client Feature\ Client types
No, Web browser configuration required Yes Some network configuration changes may be required Installation required
All platforms, but by way of Web application Only Windows platforms Any operating system that supports Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) Operating system support
Hypertext Transfer Protocol (HTTP), Secure HTTP (HTTPS), File Transfer Protocol (FTP), and Gopher All Winsock applications Application filters for multiple connection protocols required Protocol support
Yes Yes Some network configuration changes required User-level authentication
Not applicable Configuration file required No configuration or installation required Server applications

کلاینت های Web Proxy :


کلاینت هایی که برای اتصال به اینترنت، سرور آیزا را به عنوان سرور Proxy استفاده مینمایند در این گروه قرار میگیرند .
یعنی در قسمت Proxy مربوط به Web Browser ها آدرس سرور آیزا و در قسمت پورت شماره 8080 (یا هر پورت دیگری را که در آیزا تعریف شده است) را قرار میدهند .
این کلاینت ها برای اتصال به اینترنت نیازی به نصب نرم افزار یا تنظیمات اضافی مثل ست کردن Gateway روی کارت شبکه ندارند .

مزایا

– اکثر Web Browser ها مطابق با HTTP 1.1 میباشند و دیگر نیاز به نصب نرم افزار برای اتصال به اینترنت ندارند و تنها کاری که کاربر می بایست انجام دهد این است که در Web Browser تنظیمات Proxy را انجام دهد.

– این کلاینت ها از authentication پشتیبانی کرده ، بنابراین میتوان محدودیت دسترسی به منابع را بر اساس نام کاربران و گروه ها تعیین نمود . یعنی در رول های آیزا میتوان کاربران و گروههای خاصی را به جای انتخاب All User ، انتخاب نمود .

– تمامی درخواست های این کلاینتها به سرویس Web Proxy Filter موجود در روی سرور آیزا تحویل داده میشود . بنا بر این میتوان ترافیک انتقالی بین این کاربران و اینترنت را بررسی و کنترل نمود .

معایب

این کلاینت ها برای برقراری ارتباط با اینترنت از فقط پروتکل های HTTP,HTTPS,FTP over HTTP استفاده مینماید .
بنابراین نرم افزارهایی که از سایر پروتکل ها استفاده میکنند قادر به برقراری ارتباط با اینترنت نمی باشند مثل Outlook که از POP3,SMTP استفاده میکند یا حتی دستور Ping که از پروتکل ICMP استفاده میکند .

بعضا مشاهده میگردد که کاربرانی که از این نوع کلاینت استفاده میکنند با اینکه اینترنت دارند و صفحات Web را باز مینمایند اما نمیتوانند هیچ آدرسی در اینترنت رو Ping کنند ، که علت این قضیه همانطور که در بالا اشاره شد ، عدم پشتیبانی کلاینت های Web Proxy از پروتکل ICMP میباشد .

 نحوه تنظیمات :


کلاینت های SecureNAT :

کامپیوترهایی که نرم افزار Firewall Client بر روی آنها نصب نیست و تنظیمات Proxy هم در Browser آنها انجام نشده جزء این گروه کلاینت ها قرار میگیرند . این نوع کلاینت ها باید قادر به هدایت ترافیک به سمت سرور آیزا باشن که برای این کار باید آدرس Default Gateway کلاینت های داخلی را برابر آدرس کارت شبکه داخلی سرور آیزا قرار دهیم . (البته در شرایطی که چند سگمنت در شبکه وجود داره میبایست به جای آدرس سرور آیزا از آدرس روتر ارتباط دهنده بین سگمنتها استفاده کرد )
هنگامی که این کلاینت ها درخواستی را برای دسترسی به اینترنت ارسال میکنند درایور NAT موجود در سرور آیزا اقدام به تعویض آدرس کلاینت داخلی با آدرس کارت شبکه خارجی سرور ISA کرده و پیام را تحویل سرویس فایروال میدهد ، سرویس فایروال بعد از بررسی پیام با استفاده از Rule ها و نیز Application Filter ها اقدام به هدایت ترافیک به طرف اینترنت میکند . سرویس فایروال در این بین اقدام به کش کردن اطلاعات رسیده از اینترنت نیز خواهد کرد .

مزایا
– به دلیل عدم نیاز به نصب نرم افزار به روی این کلاینت ها استفاده از این نوع کلاینت ها آسان میباشد .

-سرویس فایروال قادر به بررسی درخواسته ای این کاربران نیز میباشد . همچنین بسیاری از امکاناتی که برای فیلتر کردن پیام ها در کاربران Firewall (بعدا توضیح داده خواهد شد) مورد استفاده قرار میگیرد ، در این کلاینت ها نیز در دسترس میباشد . مثل محدود کردن دسترسی به یک وب سایت یا عدم استفاده از برخی پروتکل ها و …

-کلاینت های SecureNAT توانایی استفاده از سرویس Web Proxy روی آیزا را دارند که باعث میگردد بتوانند از خصوصیات Caching استفاده نمایند .

-هر نوع سیسیتم عاملی که از TCP/IP پشتیبانی مینماید میتواند به عنوان کلاینت SecureNAT مورد ستفاده قرار بگیرد .

-این کلاینت ها تقریبا از تمام پروتکل ها پشتیبانی مینمایند . ضمنا با توجه به وجود دو فیلتر به نام FTP Application , H.323 میتوانند از پروتکل یا نرم افزارهایی که از اتصالات ثانویه استفاده مینماید نیز پشتیبانی نماید . (برای مثال در مورد پروتکل FTP کاربران اقدام به برقراری یک ارتباط اولیه با سرور FTP نموده و سپس سرور FTP نیز یک اتصال ثانویه را با کلاینت برقرار مینماید)

معایب
این کلاینت ها نمیتوانند دسترسی به منابع را بر حسب نام کاربران و یا گروهای کاربری انجام دهند یعنی این کلاینت ها اطلاعات امنیتی خود را نمیتوانند برای سرور آیزا ارسال نمایند . بنا بر این اگر رول های آیزا بر حسب کاربران خاصی ایجاد شده باشد (به جای All User) این کلاینت ها قادر به استفاده از این رول ها نمیباشند در نتیجه دسترسی به اینترنت برایشان مقدور نمیباشد .

لازم به ذکر میباشد اگر در یک شبکه وب سروری را با استفاده از آیزا Publish مینمایید از این کلاینت استفاده کنید یعنی آن سرور را به عنوان کلاینت SecureNAT برای آیزا قرار دهید چون احتمال بروز تداخل میان کلاینت های Firewall Client و عملیات Publishing وجود دارد .

 نحوه تنظیمات :


کلاینت های Firewall :

کلاینت هایی که در روی کامپیوتر خود اقدام به نصب نرم افزار Firewall Client نموده اند جزء این گروه قرار میگیرند .هنگامی که این کلاینت ها اقدام به ارسال درخواستی به اینترنت میکنند ، درخواست های مذبور به سرویس فایروال موجود در سرور آیزا هدایت خواهند شد . در این شرایط سرور آیزا اقدام به شناسایی هویت کاربران (authentication,authorization) کرده و درخواست ها را با توجه به قوانین یا Firewall Rule ها و نیز فیلترهای نرم افزاری (Application Filter) بازرسی نموده و سپس اقدام به ارسال آنها به محیط اینترنت میکند. این نوع کلاینت ها بهترین سطح عملکردی در تامین امنیت شبکه را دارا می باشند .


مزایا

-پشتیبانی از تمام پروتکل ها

-دسترسی به منابع بر حسب کاربران و گروها (بر خلاف کلاینت های SecureNAT)

-هنگامیکه این کلاینت ها به سرور آیزا وصل میشوند سرویس فایروال هویت کاربران فوق را به صورت اتوماتیک مورد بررسی قرار میدهد (authentication) .

-امکان پیکربندی Browser ها با این کلاینت هامعایب

-نیاز به نصب نرم افزار بر روی تمامی کلاینت ها

-این نرم افزار فقط روی سیستم عامل های ویندوز نصب میگردد و کاربرانی که از سایر سیستم عاملها استفاده مینمایند نمیتوانند از این کلاینت ها استفاده نمایند .

 نحوه تنظیمات :

 

 

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *