مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

ترفندهای گوگل – قسمت دوم

google-logo-728x446

علاوه بر AND، OR و رشته های نقل قولی (quoted strings) ، گوگل ترکیبات خاص دیگری برای هر چه بهتر کردن جستجوی شما ارائه می دهد.

گوگل یک موتور جستجوی full-text است، بنابراین تمامی یک صفحه وب را فهرست بندی می کند. ترکیبات خاص به کاربران گوگل این امکان را می دهند تا قسمتهای مختلف و یا نوع خاصی از اطلاعات را جستجو کنند. این مسئله وقتی که با 2 بیلیون صفحه وب مواجه می شوید مطرح است و شما به هر فرصتی برای کم کردن نتایج جستجو نیاز خواهید داشت. مشخص کردن این که کلمات کوئری شما تنها در عنوان و یا URL جستجو شود روشی مناسب برای کسب نتایج مورد نظر است، بدون اینکه به خاص بودن خود کلمات فکر کنید…


intitle
جستجوی شما را در عناوین صفحات وب منحصر می کند. با نوع allintitle: صفحاتی که در آنها همه کلمات مشخص شده عنوان صفحه وب را می سازند، پیدا می شوند. بهتر است از allintitle: استفاده نکنید، به این دلیل که به خوبی با بعضی از ترکیبات خاص دیگر، ترکیب نمی شود.

intitle:”george bush”
allintitle:”money supply” economics

inurl
جستجوی شما را در URLهای صفحات وب منحصر می کند. این ترکیب برای پیدا کردن صفحات help و search به خوبی کار می کند. نوع allinurl: تمامی کلمات لیست شده در یک URL را جستجو می کند، اما با بعضی از ترکیبات خاص دیگر، به خوبی ترکیب نمی شود.

inurl:help
allinurl:search help

intext
تنها متن body را جستجو می کند (از متن لینک ، URLها و عناوین صرفنظر می کند). نوع allintext: نیز وجود دارد اما مانند قبل، در ترکیب با بقیه نقش مناسبی ایفا نمی کند. در حالیکه استفاده از آن محدود است، استفاده از آن برای پیدا کردن کلماتی که ممکن است خیلی در URLها و لینک عناوین متداول باشند، مناسب است.

intext:”yahoo.com”
intext:html

inanchor
متن لینک انکر صفحه را جستجو می کند. لینک انکر، متن توصیفی یک لینک است. برای مثال، انکر لینک در کد <a xhref=”http://www.oreilly.com>O’Reilly and Associates</a>، عبارت “O’Reilly and Associates” است.

inanchor:”tom peters”

site
این امکان را می دهد تا جستجوی خود را در یک سایت محدود کنید. AltaVista بری مثال، دو ترکیب برای این کار دارد (host: و domain:) اما گوگل تنها یک ترکیب دارد.

site:loc.gov
site:thomas.loc.gov
site:edu
site:nc.us

link
لیستی از صفحات لینک شده به صفحه مشخص شده را بر می گرداند. link:www.google.com را وارد کنید، لیستی از صفحاتی که به گوگل لینک شده اند را بر می گرداند. نگران استفاده از http:// نباشید؛ به نظر می رسد در صورت وارد کردن آن، گوگل از آن صرفنظر می کند. link: تنها با URLهای عمیق به خوبی کار می کند، مانند raelity.org به جای http://www.raelity.org/apps/blosxom.

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *