مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

شبکه چیست ؟ ( قسمت اول )

star

شبکه مجموعه ای از سیستمها هستند که به یکدیگر متصل ( Connect ) شده اند و به منظور به اشتراک گذاشتن Resource ها بکار برده می شود .

Resource های شبکه شامل فایل ها ،پرینترها و سرویسهای موجود در شبکه می باشند .

شبکه شامل نرم افزار و سخت افزار می باشند که ارزان ترین آنها سخت افزارهای شبکه می باشد که میتوان به سویچ ها ،روترها و کامپیوترها اشاره کرد و نرم افزارهای بکار گرفته شده در شبکه ها جزو گرانترین موارد راه اندازی شبکه های کامپیوتری می باشد که شامل سیستم عامل های کامپیوترها ،برنامه های بکار گرفته شده در محیط شبکه و نیز لایسنس های سرویسهای ارائه شده در شبکه می باشند .

بطور مثال ممکن است برای یک سرور به تنهایی با 300 عدد کلاینت حدود 15000 دلار هزینه لایسنس داده شود و به همین منظور همیشه هزینه های نرم افزاری در شبکه ها بسیار بالا بوده و بایستی در این خصوص بسیار توجه لازمه را داشته باشیم .

در شبکه مفاهیمی همچون Server,Workstation و Host روبرو می شوید .

Server : کامپیوترهایی که در شبکه سرویسهای مختلفی را به جهت استفاده Workstation ارائه می کنند را به اصطلاح Server می نامند که با توجه به اینکه به تعداد زیادی از سیستمها سرویس ارائه می کنند آنها را از نظر سخت افزاری قوی تر در نظر می گیرند .

Host : این مفهوم عمومی می باشد و به عبارتی میتوان گفت هر کامپیوتر ،گوشی تلفن همراه که به شبکه متصل می شود را Host می گویند .

Workstation : کامپیوترهایی که کاربران شبکه پشت آنها می نشینند و سرویسهای شبکه جهت کارهای خود استفاده می نمایند .

موارد اعلام شده در بالا مربوط به موارد سخت افزاری شبکه می باشد و در خصوص سیستم عامل ها نیز مفاهیمی همچون سیستم عامل های Server  و Workstation وجود دارد .

در خصوص سیستم عامل های Server میتوان به مواردی همچون Windows NT,Windows 2000,Windows 2003 و Windows 2008 نام برد و در خصوص سیستم عامل های Workstation میتوان به مواردی همچون Windows 98,Windows XP,Windows ME,Windows Vista و Windows Seven اشاره کرد.

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *