مهندس حسن رئیسی  کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات مشاور رسمی و مورد تائید نظام صنفی رایانه ای استان تهران  کارشناس رسمی و مورد تائید شرکت مایکروسافت  دارای مجوز احراز صلاحیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای  عضو انجمن انفورماتیک ایران عضو انجمن کامپیوتر ایران بیش از 25 سال تجربه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  جهت مشاوره و عقد قرارداد با من تماس حاصل فرمایید. Info@raeissi.com  - 09128885963

مزایای لینوکس نسبت به ویندوز

Windows-vs.-Linux

 خصوصیات هسته ی اصلی سیستم

1– لینوکس مشکل ویروس ندارد!! و این به دلیل نبود ویروس برای لینوکس نیست، بلکه به این دلیل است که لینوکس خیلی ایمن تراست، و خیلی کمتر از ویندوز مستعد ویروس است

2 – زندگی بدون جاسوس ها، و نه فقط جاسوسها که بدور از همه ی اون برنامه های که در پس زمینه اجرا می شن و یه کارایی با هم می کنن، و شما هم نمیتوانید کاریشون بکنین!

3- لینوکس نیازی به defrag کردن پارتیشن ها ندارد!!! فایل سیستم های لینوکس به نحوی طراحی شده اند که داده ها راطوری توی دیسک می نویسند که نیازی به ابزاری برای defrag کردن ندارد!!!

4-درگنو/لینوکس هسته سیستم ،کرنل لینوکس، از محیطگرافیکی) X-Window ( و از نرم افزار ها) )OpenOffice.orgجدا است، پس هنگ ) crash ( کردن یکی از برنامه ها باعث هنگ کردن) crash ( کل سیستم نمی شود، در ویندوز )مایکروسافت اینرا یکپارچگی می نامد!!!!!!!!!( اگر مرورگر وب هنگ کند کل سیستم هنگ می کند، و شما نیاز به ریستارت سیستم دارید!

5- لینوکس نیازی به دوباره نصب شدن دوره ای ندارد! در ویندوز اگر سیستم عامل خراب شود، هیچ راه ساده ای برای بازگردانی سیستم نیست، خیلی از مدیران پشتیبانی هیچ راهی غیر از دوباره نصب کردن سیستم ندارند! و این یعنی دوباره نصب کردن درایورها، نرم افزارها، و تنظیمات کاربری!! در لینوکس غیر از خرابی هارد دیسک، نیازی به دوباره نصب شدن سیستم نیست! خیلی از مشکلات در لینوکس بدون دوباره نصب کردن سیستم قابل حل
هستند. 


6- لینوکس همچنین بعد از نصب و تنظیم یک سخت افزار جدید نیازی به ریبوت شدن ندارد! ) شما می تونین با دستوراتی از قبیل modprobe یا rmmod هنگام روشن بودن سیستم یک سخت افزار رو وارد کار یا از کار خارج کنید!(

7- خیلی مهمتر اینکه لینوکس خودش، خودشو ریبوت نمیکنه، من موقعیتی رو دیدم که ویندوز بروز رسانی ای انجام داد، سپس خودش! سیستم رو ریبوت کرد!


8- لینوکس نیازی به ریستارت دوره ای هم ندارد!!!! )مگر وقتی که کرنل جدید را نصب کردید و می خواهید از آن استفاده کنید( هرگاه برنامه ای هنگ یا کرش کرد تنها باید آنرا ریستارت کرد، و نیازی به ریستارت کل سیستم نیست! )البته دقت کنید، برخی از کاربران ناوارد گاها برای رفع یک مشکل لینوکس رو ریبوت میکنن! این دلیلی برای این نیاز نیست!


9- لینوکس می تواند از بیش از ۱۰۰ فایل سیستم مختلف بخواند. ویندوز محدود به دو، سه تا فایل سیستم خودش است!

10- شما سورس کد برنامه را دارید، و اگر برنامه نویس باشید، می توانید آنرا بسته به نیاز خود بهتر کنید، ایراد های آن را برطرف کنید و… خیلی از کاربران معمولی فکر می کنند، این اصلا ضروری و کاربردی نیست، , ولی وقتی سازنده ی یک برنامه، پشتیبانی یک برنامه را برای فروش نسخه جدیدتر قطع می کند، متوجه اهمیت این موضوع می گردند.

11- لینوکس می تواند در یک logical partition و یا روی هارد دیسک دوم سیستم بخوبی نصب گردد، ولی ویندوز تنها باید در یک پارتیشن اصلی) primary partition ( سیستم نصب گردد!

12- لینوکس را می توان روی یک تلفن همراه تا یک ابرکامپیوتر نصب کرد.

13- لینوکس می تواند برنامه های حساسی را راه اندازی کند مثلا در یک هواپیما. و بطور کلی امروزه خیلی از دستگاه های که اطرافتون میبینین از لینوکس استفاده میکنن! مثلا همین مودمADSL تون!

14- باگ های لینوکس از معادل تجاری آن خیلی کمتر است، و این مهمترین دلیل پایداری آن است.

15- شما می توانید آنرا به دوستان خود بدهید، و همه با هم از آن استفاده کنید.


16- هزینه لینوکس بسیار کم است، نه تنها سیستم عامل مجانی است، بلکه برنامه ها و ابزارها را نیز می توانید بطور رایگان تهیه کنید! ممکن است شما بخواهید برای پشتیبانی یا آموزش هزینه ای بپردازید ولی آن هم بسیار کمتر خواهد بود


17- لینوکس و ویندوز هر دو محیط شل دارند. )توی ویندوز آنرا command prompt می گویند( محیط های شل در لینوکس)مثل bash ( خیلی قدرتمندتر هستند، و شما می توانید برنامه های کاملی با زبانهای اسکریپتی بنویسید. و این برای انجام اتوماتیک کارهای تکراری بسیار مفید است. )


18- لینوکس را می توانید از CD بوت کنید، ویا آنرا روی هارد دیسک نصب کنید.

19- لینوکس شدیدا قابل حمل است، علاوه بر CD می تونین اونو از یک کول دیسک یا هارد قابل حمل هم بوت کنید!

20- می دانید، در پس زمینه ویندوز راه هایی برای دسترسی مستقیم دولت ایالات متحده به داده های شما هر گاه که بخواهند وجود دارد؟؟؟ آره این بطور پیش فرض توی ویندوز تعبیه شده است… ولی در لینوکس این امکان وجود ندارد!!!! )بدلیل در دسترس بودن سورس کد برنامه…(

21- لینوکس بطور داخلی) built in ( مجازی سازی دارد. و شما می توانید بطور همزمان گونه های مختلفی از لینوکس، یا دیگر سیستم عامل ها را اجرا کنید.

22- کرنل لینوکس تعداد عظیمی درایور سخت افزار های مختلفی را داراست، و برای استفاده از آنها شما نیازی به نصب هیچ چیز ندارید، در حالی که توی ویندوز برای استفاده از یک آداپتور بلوتوث شما باید درایور آنرا نصب کنید!

23- عدم وابستگی به فروشنده، با نرم افزارهای انحصاری شما به فروشنده )یا سازنده( وابسته هستید، ولی با لینوکس و نرم افزارهای آزاد شما آزادید انتخاب کنید، چه کسی از سیستمهای شما پشتیبانی کنه! )


24- از بین نمی ره! و پشتیبانیش تموم نمی شه! مثل خیلی از سیستم عاملهای اعجاب آور ولی اختصاصی مثل 2/OS یا BeOS دلیلش اینه که سورس برنام ههاش بازه و همیشه یکی هست که پشتیبانی کنه! الان هم که کلی از شرکتهای بزرگ دنیا از IBM و Oracle و Google و Nokia بگیر تا Novel و RedHat و Canonical و n تا دیگه، که سرمایه گزاری های کلانی روی نرم افزارهای آزاد/مت نباز کردند!

25- برعکس ویندوز، لینوکس از Registry استفاده نمیکنه!اکثر قریب به اتفاق برنامه ها تنظیماتشون رو توی فایلهای متنی ذخیره می کنن! که مدیریت و پشتیبان گرفتن از اونا بسیار ساده و قابلیت حمل از یک سیستم به یه سیستم دیگه در اونا بسیار بالا است! بزرگترین مشکلات رجیستری زمانی است که خراب می شه! و از جایی که با فرمتهای خفن نا مشخصی ذخیره می شه برای کار کردن با اون باید …


26- توی سیستم عامل ها از همه بیشتر برای لینوکس مستندات وجود داره! و بیشتر این مستندات آزاد هستند! )دقت کنید! آزاد با مجانی فرق میکنه! و از مجانی بهتره!( این مستندات خیلی خوب نوشته شدن، و اکثر نحوه ی کار خود برنامه رو هم توضیح میدن!

27- لینوکس پشتیبانی آنلاین آزاد و مجانی بیشتری دارد، همینطور در اکثر شهرهای اکثر کشور ها گروه های کاربری لینوکس هستند که میتوانید برای رفع مشکلات از اونا استفاده کنید! )الان توی چندین شهر بزرگ کشور خودمون هم گروه های کاربری فعالی هستند! و در چندین شهر هم این گروه ها در حال شکل گیری هستند!


28- خانواده ی بزرگی که اطراف لینوکس در سراسر جهان شکل گرفته بسیار باحال هستند! و کمک به شما از همین الان شروع شده! حتی اگه شما الان لینوکس ندارید!

29- لینوکس روی سخت افزارهای قدیمی هم اجرا می شه! و شما نیازی به خرید آخرین و گران قیمت ترین سخت افزارها را ندارید! و اگر برنامه ای که شما نیاز دارید نیاز به سخت افزار جدید دارد باز هم می توانید از سخت افزار قدیمی خود برای برخی مصارف استفاده کنید!

30- شما می تونین، سیستم قدیمیتونو تبدیل به یک کلاینت سبک ) thin Client ( کنید! و همچنان از اون استفاده کنید! )چند تا سیستم داشته باشید!(

31- کاملا محلی سازی شده! بخاطر وجود اجتماع های خوبی که اطراف لینوکس هستند و باز بودن سورس خیلی سریع و راحت نرم افزارها محلی سازی می شن! )دقت کنید که محلی سازی چیزی بیشتر از ترجمه است! و یه نکته ی دیگه: با نحوه ی توسعه ی نرم افزارهای آزاد /متن باز الان هر کسی که حتی یک ذره هم از برنامه نویسی اطلاعی نداره میتونه یک نرم افزار رو بطور کامل ترجمه و محلی کنه! و اینو یادتون باشه که توی دنیای نرم افزارهای آزاد لزومی نداره که شما برنامه نویس باشید تا بتونید به توسعه کمک کنید! خیلی کارهای دیگه ای می شه انجام داد!(


32- مدیریت بسته های نرم افزاری بسیار عالی! لینوکس دارای ابزارهای مدیریت بسته ی بسیار عالی و قوی است، که نصب نرم افزار و بروز رسانی اونو بسیار ساده تر، حتی ساده تر از Next, Next کرده!

33- بروز رسانی بسیار راحت! اکثر توزیع های لینوکس کار بروز رسانی از یک نسخه به نسخه ی بعد رو بسیار ساده کرده اند! خصوصیات محیط دسکتاپ

34- کنترل کامل سیستم دست شماست! برنامه هایی نیستند که بدون اطلاع و اجازه ی شما شروع به انجام اعمالی مثل بروز رسانی کنند!


35- درحالی که هم لینوکس و هم ویندوز واسط گرافیکی دارند، ویندوز فقط یک واسط گرافیکی به شما ارائه می دهد. در لینوکس همه چیز قابل انتخاب است، و شما برای هرکاری تعداد عظیمی انتخاب های گوناگون دارید، و می توانید از هرکدام از چندین محیط و واسط گرافیکی ای که در دسترس دارید استفاده کنید. شما می تونین یک محیط گرافیکی زیبا ) KDE4 ( یا یک محیط گرافیکی سبک)خیلی زیاده!( استفاده کنید!

36- بیشتر توزیع های لینوکس به همراه تعداد زیادی نرم افزار و ابزار برای کارهای مختلف)مثل نرم افزار اداری . OpenOffice org ( توزیع می گردند، نه تنها سیستم عامل آزاد و رایگان است،بلکه شما نیازی به پرداخت پول برای برنامه های کاربردی نیز ندارید… بله خیلی از این نرم افزار های آزاد/متن باز برای ویندوز هم وجود دارند)مثل OpenOffice.org یا )Mozilla Firefox ولی برای ویندوز شما نیاز دارید آنها را یافته، و دانلود و نصب کنید، در حالی که در اکثر توزیع های لینوکس آنها به طور پیش فرض نصب می باشند.

37- با نصب یک توزیع که عموما ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بیشتر طول نخواهد کشید، اکثر برنامه های مورد نیاز خود، ازپخشکننده ی فایلهای صوتی و تصویری تا برنامه ی اداری) Office ( را خواهید داشت، در حالی که بعد از نصب ویندوز که خود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان خواهد بود، باید ساعت های بشینید و نرم افزار های مورد نیازخود را نصب کنید.

38- اکثر برنامه های ویندوز فضای زیادی روی هارد دیسک سیستم شما می گیرند! در مقابل میبینیم که حجیم ترین پکیجهای لینوکس بسته های مستندات برنامه ها هستند! و اکثر برنامه ها حجم خیلی کمی نسبت به مشابه ویندوزی خود دارند! دلیل این امر استفاده از کتابخانه ها و ابزارهای مشترک بین نرم افزارهای لینوکسی است!مثلا شما چند برنامه و کتابخانه جمعا به حجم ۵۰مگابایت نصب میکنید و سپس صدها برنامه روی سیستم شما از همانها استفاده می کنند، در حالی که در ویندوز هر کدام از آن صد برنامه باید اکثر کارها را خود انجام دهند و بالاجبار حجم بالایی روی دیسک سیستم اشغال کنند.

این کم بودن حجم برنامه ها دلیل دیگرش فلسفه ی یونیکس است،این فلسفه میگوید: «هر برنامه یک کار انجام دهد، و آنرا درست انجام دهد ». در حالی که فلسفه ی ویندوز می گوید) فلسفه اش اینه که( «یک برنامه همه ی کارها را انجام دهد، کیفیت مهم نیست، کمیت مهم است! » چون کاربران به تعداد کاری که این برنامه انجام میدهد نگاه میکنند، نه به درستی کار…

39- در ادامه مطلب قبل باید گفت اکثر توزیع های لینوکس به همراه هزاران پکیج نرم افزارهای مختلف می آیند، در حالی که ویندوز حتی ابزارهای اولیه مثل یک ویرایشگر متن خوب ندارد.


OpenOffice.org -40 که در لینوکس موجود است توانایی تبدیل سند شما بطور مستقیم به فرمت pdf را داراست، در حالی که در ویندوز باید یک برنامه ی اضافه خریداری یا دانلود و نصب کنید!

41- موزیلا فایرفاکس که به همراه همه توزیع های لینوکس است،بسیار بسیار برتری هایی بر IE ی ویندوز دارد، )که بیان آنها خود مقاله ای بس عظیم است!


42- مرور وب تنها بهتر نیست،که سریعتر نیز هست! بلکه شبکه در لینوکس خیلی سریعتر است.

43- لینوکس به همراه بازی های خوبی نیز می آید!


pidgin -44و kopete دو ابزار چت محبوب در لینوکس که قابلیت کار با همه ی پروتکل ها را دارا می باشند… و pidgin که نام قبلی آن Gaim بود برای ویندوز نیز وجود دارد…

copy -45و paste اینجا ساده تر است… تنها متن را انتخاب کن، بعد با فشردن دکمه ی میانی موس هرجا که خواستی آنرا بچسبان) paste ( … البته Ctrl+C و Ctrl+V برای کاربران تازه وارد موجود است…

46- راه اندازی سیستمی مثل media center بسیار ساده است… شما نیازی به خرید نرم افزار های اضافه یا نصب یک سیستم عامل دیگر ندارید.

47- همچنین لینوکس دارای یک محیط دسکتاپ سه بعدی قابل استفاده و خوب است، که کار کردن با سیستم را آسان تر و جذابتر می کند. و البته در اکثر مواقع نیازی به خرید سخت افزار جدید ندارید!

48- متنی که یکبار کپی کرده اید را تا ساعاتی دیگر بارها می توانید استفاده کنید! با استفاده از ابزاری به نام Klipper که در محیط دسکتاپ KDE بطور پیش فرض نصب است. و برای مدیریت کلیپ برد سیستم است.

49- مدیر فایل konqueror این امکان را به شما می دهد تا بطور گرافیکی ببینید هر فایل چقدر فضا اشغال کرده است. این برای فهمیدن سریع اینکه فضای این پارتیشن را کدام پوشه اشغال کرده و حذف موارد اضافه بسیار پرکاربرد است.

50- هیچ پیغام رنج آوری وجود نداره، مثل ویندوز که دائم به کاربر پیغام میده که فلان برنامه م یخواد فلان فایل رو باز کنه، بکنه؟ و کاربر همیشه می گه آره! و میرنجه از این همه سوال! )

در صورت مفید بودن این مقاله ،آن را به اشتراک بگذارید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در tumblr

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *